Vážení zákazníci, připravili jsme pro Vás mimořádnou akci Black Friday s dopravou zdarma na půdní schody, mlynářské schody a schodiště. Platí do pondělí 29.11.
Black Friday s dopravou zdarma na půdní schody, mlynářské schody a schodiště. Platí do pondělí 29.11.
Black Friday na půdní schody, mlynářské schody a schodiště.
0

Jak na montáž polykarbonátu?

Zastřešení pergoly svépomocí? Internet bohužel obsahuje mnoho chyb a zavádějících postupů, my pro vás máme návod, jak správně postupovat s profesionálním výsledkem jednolité průsvitné střechy.

Jak na montáž polykarbonátu?
Jak na montáž polykarbonátu? Aneb postup od odborníka

Návod instalace pojmeme jako článek, který chronologicky popíše kompletní postup pokládky duté polykarbonátové střechy. Pro názornost a lepší pochopení vše vysvětlíme na modelové střeše o rozměru 6 x 4 m. Výsledkem bude pergola s efektem takzvané jednolité střechy, tedy při spodním pohledu nebudou vidět nevzhledné spoje a současně bude ošetřen postup instalace, který eliminuje praskavé zvuky způsobené tepelnou roztažností polykarbonátu.

Výběr polykarbonátu

Nejprve bychom si měli zvolit materiál zastřešení, podle něj pak připravíme samotný rastr trámků, které jej ponesou. Minimální tloušťka polykarbonátu by měla být 8 mm, ideálem jsou však 16 nebo 10 mm silné komůrkové desky. Materiál doporučujeme zakoupit ve vyšších gramážích, které poznáte podle nadstandardní 10tileté záruky. V případě desetimilimetrového dutého polykarbonátu jde o desky s plošnou hmotností 1,7 kg na metr čtvreční. Na trhu naleznete desky i s výrazně nižšími hodnotami, ty však pro seriózní realizace nedoporučujeme, jelikož právě zde cena materiálu zásadně odráží i výslednou kvalitu, repsektive životnost zastřešení. Normovaná šířka dutinkové desky je vždy 2,1 m, délka pak vychází z podílů rozměru 6, 7 nebo 13 m. Polykarbonát objednáme v rozměru 4 x 1,05 m, který vychází z výše uvedených výchozích formátů. Tedy pro náš příklad použijeme šest polykarbonátových tabulí. 

Příprava nosného rastru 

Šikmé spádové trámky, odborně krokve, budou mít šířku 6 cm a vzájemně osově vzdáleny 98 cm, to abychom vytvořili symetrickou vzdálenost i u krajních trámků. Kdy počítáme s přesahem krytiny 5 cm, kolem celého obvodu. Nesmíme zapomenout na příčné latě, které zamezí průhybu plastové krytiny, vzdálené od sebe budou až 2 m, tedy použijeme tři kusy. Latě zapustíme do krokví a vytvoříme tak jednotnou kontaktní plochu, tu pokryjeme podkladní pěnovou páskou a máme připraveno.

Příčné latě zapustíme a rastr potáhneme pěnovou páskou

Pokládka krytiny

Desky postupně ukládáme na připravený podkladový rám, vždy s dilatační mezerou 2 cm na středu krokve, ano desky si zúžíme dle potřeby, krajové budou širší (105 cm) a vnitřní užší (96 cm). Spoje překryjeme přítlačnou lištou a fixujeme po 33 cm pomocí nerezových vrutů. Pouze na hraně střechy vruty neutahujeme, to abychom v dalším kroku mohli pod přítlačnou lištu podsunout lišty ukončovací. Ochrannou fólii strhneme pouze v místě kontaktu s lištováním a trámky, díky tomu máme jistotu, že si nechtěně nepoškodíme důležitou UV ochrannou vrstvu polykarbonátu. Transparentní fólii odstraníme po dokončení celé instalace.

Dutý polykarbonát spojíme přítlačnou lištou

Spodní otevřenou hranu dutých desek opatříme ventilační páskou a ukončovací lištou s okapničkou. Oproti tomu vrchní hranu zalepíme páskou z hliníku a opět zalištujeme. Boční (spádové hrany) osadíme lištami typu F, s orientací směrem dolů, to abychom zajistili správné odkapávání tekoucí vody i po stranách a ochránili tak nosnou konstrukci proti vzlínající vlhkosti. Veškeré lišty nasazujeme vždy nasucho, bez nutnosti jakéhokoli lepení. Výjimkou je vytvoření decentního „náběhu“, pomocí silikonu na plasty, v místě vrchního kontaktu okapničkové lišty a krytiny, tento detail zamezí nevzhlednému zanášení nečistotou v místě přechodu obou materiálů.

Při pohledu krytina působí jednolitým dojmem

Jak jste si jistě všimli, veškeré fixační body jsou řešeny na úrovni lištování, čímž je zajištěno důležité kluzné uložení polykarbonátových desek, které v důsledku tepelné roztažnosti nevydávají nechtěné „práskavé“ zvuky, nová pergola vás tak nebude rušit a především, díky dodržení jediného správného instalačního postupu, bude široko daleko obdivovaným doplňkem vašeho rodinného domu.

Nakonec ještě důležitá otázka, zvládnete instalaci svépomocí? Rozhodně ano, a pokud se budete řídit naším postupem, výsledek nemůže dopadnout špatně, naopak budete mít radost z odvedené vlastní práce a opravdu profesionálního výsledku. Tedy pojďme společně do toho a rovnou začněme výběrem optimálního polykarbonátu

 

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

vzorky

Milan Bečka | 23. 4. 2021 reagovat
Dobrý den, potřebuji dutinkový polykarbonát, tl. 8 nebo 10mm, ale pouze v rozměru 310 x 310mm. Je možné toto koupit, aniž bych musel zakoupit celou desku jako vzorek?

Bohužel, vzorky nezasíláme, je nutné zakoupit nejmenší nabízenou desku, ze které by Vám požadovaný rozměr byl vyříznutý a odřezky zaslány spolu s ní, jinou možnost v našem portfoliu služeb bohužel nemáme.

Buildex

Eva P. | 16. 1. 2021 reagovat
Jaký je rozdíl mezi montáží komůrkového plexiskla a komůrkového polykarbonátu?

Dobrý den,

Jediný rozdíl v montáži je použité těsnění. V případě komůrkového plexiskla se používá silikonové těsnění Alu-Top Elox, které je možné společně s dalším příslušenstvím potřebným k montáži zakoupit společně s deskou.

Tým Buildex

 

Buildex

Formátování

Jakub K. | 14. 1. 2021 reagovat
Dobrý den, měl bych zájem o formátování desek, jak probíhá? A kolik by to stálo. Děkuji

Dobrý den, formátování desek obvykle probíhá tak, že si objednáte větší desku, ze které je Vám zdarma vyříznut požadovaný formát. Rozměry, na které chcete desky nařezat vepíšete do okénka, které se Vám automaticky objeví u objednávky. V případě zájmu jsou Vám zaslány i odřezky. Služba formátování je zdarma.

Buildex

Podmínky montáže

Rostislav Darmopil | 1. 12. 2020 reagovat
Přeji dobrý den, připravuji konstrukci na pergolu o rozměrech 5 x 4,80 m dle Vašeho návodu a předpokládám použít na zastřešení polykarbonátové desky Makrolon 10 mm. Za jakých podmínek lze montáž provádět v zimním období? Mám obavu, že při pochůznosti může dojít k poškození desek v důsledku mínusových teplot. Děkuji za odpověď.

Dobrý deň, doporučujem polykrbonát montovať pri 15 °C, minimálne pri 10 °C nakoľko tento materiál sa rozpína a ak by ste montovali pri nižších teplotách tak byl materiál inú roťažitosť ako pri vyšších teplotách v lete a mohlo by to tam robiť neplechu :-)

Buildex

Montáž zastřešení terasy

Šarlota Tomášková | 24. 3. 2020 reagovat
Dobrý den, prosím o informaci ohledně zastřešení terasy. Chtěla bych si zakrýt pergolu - terasu na adrese Na Císařce, Praha 5. Na terase - balkonu ve čtvrtém nejvrchnějším poschodí mám dřevěné trámy na které bych ze zvrcha chtěla přimontovat čirý polykarbonát či plexisklo k zakrytí, aby mi na balkon nepršelo. Šířka cca kolem 2 m, délka kolem 10 m. Nemusí být zakryté celé. Všimla jsem si, že máte ks max. 5 m. Předem děkuji za info zda by šla u vás objednat montáž. S pozdravem Šarlota Tomášková

Dobrý den, paní Tomášková, montáže tohoto typu bohužel neprovádíme, rádi Vám však poradíme s výběrem zastřešení. V případě zájmu můžete využít naší infolinky.

Buildex

vruty

Bolan | 7. 3. 2020 reagovat
Dobrý den, mám jeden dotaz. Je možno použít vruty Covestro pro připevnění desek Guttaliss Makro ST?

Tieto vruty sa používajú na profilované polykarbonáty. Nie je vlastne potreba žiadna distančná podložka a podkladová penová páska sa na rastr nedáva.

Buildex

Dotaz k montazi

Miroslav Myšák | 25. 2. 2020 reagovat
Dobry den,omlouvám se,ale nemužu to najít.Chci koupit polykarbonátové desky guttagliss makro na pergolu 3x3metry,jak daleko od sebe má přichytit na šířku i výšku a ve vlně a nebo na vlně. děkuji Myšák

opačne

Boris | 6. 2. 2018 reagovat
Ak dutinky budú osadené horizontálne o tomto rozmere 210 x 600 , môže sa stat, že sa to bude ohýbať (stáčať) ? Jedná sa o 90´ montáž.
Obecně záleží na podkladovém roštu, který by měl mít zapuštěné příšné latě maximálně po 2 m a krokve maximálně po 1 m, pak bude vše v pořádku. Ovšem raději nám zavoljete, můžeme Váš projekt projít a zvolit optimální řešení. Buildex

šírka-dĺžka

Boris | 3. 2. 2018 reagovat
Zdravím,chcel by som sa spýtať pri rozmere 6000 x 2100 mm , ktorá z toho je uvádzaná DĹŽKA DUTINKY. Ďakujem
Dobrý den, rozměr 2,1 m je vyústění dutinek a rozměr 6 m je délka desky (pro ilustraci, pokud byste do dutinky vhodil korálek, bude se kutálet celých 6 m). Buildex

Ohýbání

Jaroslav Mádle | 31. 3. 2017 reagovat
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda se krytina dá ohnout? Chystáme sklad plechů a děláme průzkum jakou krytinu. Získali jsme jacklové oblouky s rádiusem cca R 4m. Děkuji. Mádle.
Dobrý den, ano samozřejmě, ukázkou mohou být obloukové skleníky z polykarbonátu, které naleznete v naší nabídce. Buildex

UV ochrana polykarbonátové desky

Josef V. | 12. 3. 2017 reagovat
Dobrý den, zajímalo by mě, jak bezpečně poznám na které straně je UV ochrana? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, UV stranu poznáte dle popisků na ochranné fólii, kterou je každá deska opatřena. Buildex

Doporučené články

Jak vybrat půdní schody?

Nebaví vás stále dokola tahat žebřík z garáže, abyste vylezli na půdu? Nezoufejte, máme pro vás řešení v podobě půdních schodů. Jak je vybrat a na co si dát pozor, se teď spolu podíváme v tomto článku.

Číst článek

Proč nepodcenit součinitel prostupu tepla?

Chcete si pořídit schody nebo jen samotný výlez na půdu, ale neustále na vás někde vyskakuje prapodivný termín nazývaný jako „součinitel prostupu tepla“? V tomto článku se zaměříme právě na tuto veličinu a pomůžeme vám ji snadno pochopit.

Číst článek

Kotvení zahradního domku

Řešíte, jak ukotvit zahradní domek a obáváte se, aby vám neulítnul k sousedovi? S námi této šlamastyce snadno předejdete. Pojďme si představit čtyři možné způsoby, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný okap?

Bádáte nad tím, jak správně vyřešit odtok vody z vaší střechy? Pak jste tady na správném místě. V tomto článku totiž rozebereme okapové systémy do poslední součástky, ať už jde o materiálové rozdíly, volbu správného rozměru a v neposlední řadě také to, jak uchopit za pačesy jejich instalaci. Neztrácejme čas a pojďme se na to společně vrhnout.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.