✪ Vzhledem k omezeným evropským zásobám a plánovanému zdražení oceli a polykarbonátu, doporučujeme objednávat skleníky již nyní.
✪ Vzhledem k omezeným evropským zásobám a plánovanému zdražení oceli a polykarbonátu, doporučujeme objednávat skleníky již nyní.
S ohledem na situaci, prosíme, neodkládejte objednání
0

Jak na montáž polykarbonátu?

Zastřešení pergoly svépomocí? Internet bohužel obsahuje mnoho chyb a zavádějících postupů, my pro vás máme návod, jak správně postupovat s profesionálním výsledkem jednolité průsvitné střechy.

Jak na montáž polykarbonátu?
Jak na montáž polykarbonátu? Aneb postup od odborníka

Návod instalace pojmeme jako článek, který chronologicky popíše kompletní postup pokládky duté polykarbonátové střechy. Pro názornost a lepší pochopení vše vysvětlíme na modelové střeše o rozměru 6 x 4 m. Výsledkem bude pergola s efektem takzvané jednolité střechy, tedy při spodním pohledu nebudou vidět nevzhledné spoje a současně bude ošetřen postup instalace, který eliminuje praskavé zvuky způsobené tepelnou roztažností polykarbonátu.

Výběr polykarbonátu

Nejprve bychom si měli zvolit materiál zastřešení, podle něj pak připravíme samotný rastr trámků, které jej ponesou. Minimální tloušťka polykarbonátu by měla být 8 mm, ideálem jsou však 16 nebo 10 mm silné komůrkové desky. Materiál doporučujeme zakoupit ve vyšších gramážích, které poznáte podle nadstandardní 10tileté záruky. V případě desetimilimetrového dutého polykarbonátu jde o desky s plošnou hmotností 1,7 kg na metr čtvreční. Na trhu naleznete desky i s výrazně nižšími hodnotami, ty však pro seriózní realizace nedoporučujeme, jelikož právě zde cena materiálu zásadně odráží i výslednou kvalitu, repsektive životnost zastřešení. Normovaná šířka dutikonvé desky je vždy 2,1 m, délka pak vychází z podílů rozměru 6, 7 nebo 13 m. Polykarbonát objednáme v rozměru 4 x 1,05 m, který vychází z výše uvedených výchozích formátů. Tedy pro náš příklad použijeme šest polykarbonátových tabulí. 

Příprava nosného rastru 

Šikmé spádové trámky, odborně krokve, budou mít šířku 6 cm a vzájemně osově vzdáleny 98 cm, to abychom vytvořili symetrickou vzdálenost i u krajních trámků. Kdy počítáme s přesahem krytiny 5 cm, kolem celého obvodu. Nesmíme zapomenout na příčné latě, které zamezí průhybu plastové krytiny, vzdálené od sebe budou až 2 m, tedy použijeme tři kusy. Latě zapustíme do krokví a vytvoříme tak jednotnou kontaktní plochu, tu pokryjeme podkladní pěnovou páskou a máme připraveno.

Příčné latě zapustíme a rastr potahneme pěnovou páskou

Pokládka krytiny

Desky postupně ukládáme na připravený podkladový rám, vždy s dilatační mezerou 2 cm na středu krokve, ano desky si zúžíme dle potřeby, krajové budou širší (105 cm) a vnitřní užší (96 cm). Spoje překryjeme přítlačnou lištou a fixujeme po 33 cm pomocí nerezových vrutů. Pouze na hraně střechy vruty neutahujeme to, abychom v dalším kroku mohli pod přítlačnou lištu podsunout lišty ukončovací. Ochranou fólie strhneme pouze v místě kontaktu s lištováním a trámky, díky tomu máme jistotu, že si nechtěně nepoškodíme důležitou UV ochranou vrstvu polykarbonátu. Transparentní fólii odstraníme po dokončení celé instalace.

Dutý poylarbonát spojíme přítlačnou lištou

Spodní otevřenou hranu dutých desek opatříme ventilační páskou a ukončovací lištou s okapničkou. Oproti tomu vrchní hranu zalepíme páskou z hliníku a opět zalištujeme. Boční (spádové hrany) osadíme lištami typu F, s orientací směrem dolů to, abychom zajistili správné odkapávání tekoucí vody i po stranách a ochránili tak nosnou konstrukci proti vzlínající vlhkosti. Veškeré lišty nasazujeme vždy nasucho, bez nutnosti jakéhokoli lepení. Výjimkou je vytvoření decentního „náběhu“, pomocí silikonu na plasty, v místě vrchního kontaktu okapničkové lišty a krytiny, tento detail zamezí nevzhlednému zanášení nečistotou v místě přechodu obou materiálů.

Při pohledu krytina působí jednolitým dojmem

Jak jste si jistě všimli veškeré fixační body jsou řešeny na úrovni lištování, čímž je zajištěno důležité kluzné uložení polykarbonátových desek, které v důsledku tepelné roztažnosti nevydávají nechtěné „práskavé“ zvuky, nová pergola vás tak nebude rušit a především, díky dodržení jediného správného instalačního postupu bude široko daleko obdivovaným doplňkem vašeho rodinného domu.

Nakonec ještě důležitá otázka, zvládnete instalaci svépomocí? Rozhodně ano, a pokud se budete řídit naším postupem, výsledek nemůže dopadnou špatně, naopak budete mít radost z odvedené vlastní práce a opravdu profesionálního výsledku. Tedy pojďme společně do toho a rovnou začněme výběrem optimálního polykarbonátu

 

Diskuze

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Podmínky montáže

Rostislav Darmopil | 1. 12. 2020 reagovat
Přeji dobrý den, připravuji konstrukci na pergolu o rozměrech 5 x 4,80 m dle Vašeho návodu a předpokládám použít na zastřešení polykarbonátové desky Makrolon 10 mm. Za jakých podmínek lze montáž provádět v zimním období? Mám obavu, že při pochůznosti může dojít k poškození desek v důsledku mínusových teplot. Děkuji za odpověď.

Dobrý deň, doporučujem polykrbonát montovať pri 15 °C, minimálne pri 10 °C nakoľko tento materiál sa rozpína a ak by ste montovali pri nižších teplotách tak byl materiál inú roťažitosť ako pri vyšších teplotách v lete a mohlo by to tam robiť neplechu :-)

Buildex

Dotaz k montazi

Miroslav Myšák | 25. 2. 2020 reagovat
Dobry den,omlouvám se,ale nemužu to najít.Chci koupit polykarbonátové desky guttagliss makro na pergolu 3x3metry,jak daleko od sebe má přichytit na šířku i výšku a ve vlně a nebo na vlně. děkuji Myšák

Doporučené články

Jakou třídu zatížení zvolit?

Řešíte nákup poklopu, vpusti, mříže nebo odvodňovacího žlabu? Základním kritériem při jejich výběru je zvolit správnou třídu zatížení podle předpokládaného provozu. 

Číst článek

Jak ukotvit pergolu do zateplené fasády?

Řešíte nákup pergoly, nebo vchodové stříšky, a přemýšlíte, jak ji ukotvíte do zateplené fasády? Představíme vám možné způsoby uchycení, které s trochou šikovnosti zvládnete sami i bez pomoci odborné realizační firmy.

Číst článek

Jak vybrat správný kompostér

Při výběru vhodného kompostéru záleží na tom, kde budete kompostovat, jaký materiál a kolik ho bude. Budete-li kompostovat od jara do podzimu, a nebo se stanete oddaným ´kompostovatérem´ a budete třídit odpad během celého roku.

Číst článek

Kompostování je radost z přírody

Denně vyprodukujeme odpad, který si zaslouží být kompostován, a je velká škoda házet jej rovnou do popelnice. Kompostování je sice kontrolovaný, ale stále přírodní proces a stojí za to být u něj. Odlehčeme koši a získejme produkt, jehož další použití má mysl.

Číst článek

Hledáte příslušenství k produktům ve vašem košíku?

Je vám k dispozici v této nabídce.